Dehydrated Microbiology Media
- (352)
- (9)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (174)
- (3)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (16)
- (3)
- (1)
- (10)
- (5)
- (16)
- (4)
- (248)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (70)
- (68)
- (2)
- (60)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (2)
- (1)
- (14)
- (3)
- (2)
- (2)
- (65)
- (1)
- (1)
- (471)
- (14)
- (34)
- (4)
- (20)
- (13)
- (528)
- (1)
- (1)
- (2)
- (72)
- (3)
- (1)
- (71)
- (73)
- (61)
- (58)
- (6)
- (14)
- (2)
- (1)
- (4)
- (63)
- (13)
- (2)
Filtered Search Results
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: APT Agar
For cultivating heterofermentative lactobacilli and other organisms requiring high thiamine content
BD Difco™ YPD Agar
Used for maintaining and propagating yeasts. BD™ Difco™ YPD Agar is a dehydrated powder for preparing culture media in molecular microbiology procedures.
| Content And Storage | <30°C |
|---|---|
| Product Type | Nutrient Agar |
| Form | Dehydrated Powder |
| Formulation | Yeast extract 10g/L, Peptone 20g/L, Dextrose 20g/L, Agar 15g/L |
| Color | Beige |
| Shelf Life | 1825 Days |
| For Use With (Application) | For maintaining and propagating Yeasts in molecular microbiology procedures |
| Media Type | YPD Agar |
BD Difco™ Malt Extract Broth
Used for cultivating yeasts and molds. BD™ Difco™ Malt Extract Broth has an acidic pH level (approximately 4.7) that allows for the optimal growth of molds and yeasts while restricting bacterial growth.
BD Difco™ Yeast Nitrogen Base without Amino Acids and Ammonium Sulfate
Used in molecular genetics for classifying yeasts based on carbon and nitrogen requirements. BD™ Difco™ Yeast Nitrogen Base without Amino Acids and Ammonium Sulfate is prepared according to the formulas of Wickerham.
| Content And Storage | <30°C |
|---|---|
| Product Type | Microbiology Media |
| Form | Dehydrated Powder |
| Formulation | Approximate Formula per Liter:
|
| Color | Light yellowish-beige |
| Shelf Life | 1825 Days |
| Certifications/Compliance | ISO/DIS, 11014 |
| For Use With (Application) | For classifying Yeasts based on colonial characteristics and cell morphology |
| Media Type | Yeast Nitrogen Base |
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Violet Red Bile Agar
For enumerating coliform organisms in dairy products
| Content And Storage | 2°C to 30°C |
|---|---|
| Product Type | Agar |
| Form | Dehydrated |
| Formulation | Yeast extract 3g/L, Peptone 7g/L, No. 3 Bile Salt 1.5g/L, Lactose 10g/L, Sodium Chloride 5g/L, Agar 15g/L, Neutral red 0.03g/L, Crystal Violet 2mg/L |
| Color | Violet Red |
| Shelf Life | 1825 Days |
| Certifications/Compliance | BAM, CCAM, COMPF, ISO, SMD |
| For Use With (Application) | For enumerating coliform organisms in dairy products |
| Media Type | Violet Red Bile Agar |
BD BBL™ Dehydrated Culture Media: Demi-Fraser Broth Base
For use with Fraser broth supplement in selectively and differentially enriching Listeria, reduced Acriflavine and Nalidixic Acid levels
BD BBL™ Dehydrated Culture Media: Mueller Hinton II Broth (Cation-Adjusted)
For antimicrobial susceptibility testing of microorganisms by broth dilution methods. BD Difco™ BBL™ Dehydrated Culture Media: Mueller Hinton II Broth (Cation-Adjusted) is part of a large selection of dehydrated media.
Thermo Scientific™ Brain Heart Infusion Broth (Dehydrated)
Cultivate streptococci, Neisseria and other fastidious organisms with this highly nutritious medium.
| Product Type | Dehydrated Culture Media |
|---|---|
| Form | Powder |
Thermo Scientific™ Nutrient Broth (Dehydrated)
Cultivate fastidious pathogens and other microorganisms with this nutritious medium.
| Product Type | Dehydrated Culture Media |
|---|---|
| Form | Powder |
MP Biomedicals™ Tryptic Soy Agar
Used for the cultivation of fastidious and non-fastidious microorganisms.
Thermo Scientific™ Remel™ Buffered CYE Agar Base
The Remel Buffered CYE Agar Base is used for the isolation of Legionella spp.
Thermo Scientific™ Remel™ MacConkey Agar
The Thermo Scientific™ Remel MacConkey Agar is used for selective and differential isolation of gram-negative bacilli on the basis of lactose fermentation.
| Description | MacConkey Agar |
|---|---|
| Product Type | Nutrient Agar |
| Form | Powder |
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Violet Red Bile Glucose Agar
For detecting and enumerating Enterobacteriaceae in food and dairy products
Thermo Scientific™ Oxoid™ Agar Bacteriological
Oxoid Agar Bacteriological (Agar No. 1) is a clear purified high gel strength bacteriological agar compatible with all culture media.
| Product Type | Agar |
|---|---|
| Form | Powder |